Postanowienia noworoczne a realizacja celów

W 2019 chce…

Pełna optymizmu myślisz o 2019 roku? Masz w głowie pełno pomysłów dotyczących zmian, celów i wyzwań? A może wręcz przeciwnie – masz ciarki i ból brzucha na słowo STRATEGIA czy PLANOWANIE? Sprawdź jak w lekki sposób zaplanować kolejny rok bez frustracji i nerwów.

Koniec roku to dobry czas na wyznaczanie nowych celów, przyszłorocznych planów. Ale jak to zrobić, aby lista celów nie okazała się listą postanowień noworocznych, które umierają wraz z końcem pierwszego kwartału w roku? Przede wszystkim odpuść sobie postanowienia! Ludzie nie realizują postanowień noworocznych, bo w żaden sposób ich nie planują. Często decyzje o jakimś postanowieniu są spontaniczne, nie wiążą się z żadnym konkretnym zobowiązaniem, tym bardziej planem. I niestety, ale większość bardzo szybko rezygnuje z realizacji celu i zniechęca się nawet w styczniu! Badania dowodzą, że tylko 8% osób w Polsce potrafi dotrzymać swoich postanowień. 8%!  Jak zatem planować, aby się nie zniechęcić? Jest kilka sposobów 🙂

Dobre podejście do planowania

Planowanie jest poważne, bo przybliża Cię do realizacji konkretnych zadań, ale wcale nie jest skomplikowane i może okazać się świetną zabawą. Dlatego przy długoterminowym planowaniu zachęcam Cię do zejścia na podłogę. Tak, dobrze przeczytałaś, bierzemy wszystkie potrzebne materiały i lecimy na podłogę, żeby bliżej przyjrzeć się 2019 roku.

Co ci się przyda?

  • duże kartki (najlepiej A3)
  • kalendarz na przyszły rok (jeśli jeszcze go nie masz, to wpadaj po sklepu po najnowszy Minimalife 2019, ale możesz wykorzystać na tym etapie rzut na przyszły rok z telefonu lub innego narzędzia)
  • dowolny planner Minimalife (znajdziesz w nim gotowe narzędzia do planowania, więc będzie dużo prościej, ale jeśli go nie masz, to pomocne będą kartki i mazaki)
  • mazaki, markery, długopisy, zakreślacze, czyli wszystko to co pozwoli Ci się kreatywnie wyżyć 😉
  • dobre nastawienie, czas wolny, otwarta głowa i NO STRESS!

Porusz wyobraźnie 

W pierwszym kroku mądrego planowania potrzebujesz wyobraźni. Musisz zacząć zastanawiać się nad tym co chcesz osiągnąć, mieć ogólną wizję działania. W przypadku kolejnego roku patrzmy na cały 2019, a co! Oczami wyobraźni widzisz już nadchodzące zmiany?

To zadanie na rozgrzewkę 🙂 Przygotuj listę tego, co chcesz zrobić w 2019 roku. W 2019 roku chcę… Gotową listę możesz znaleźć w plannerach Minimalife 2019  lub przygotować sama podobną na kartce. Potraktuj ją jako listę marzeń, rzeczy do zrobienia. Nie myśl o nich w kontekście postanowień noworocznych. Te w tym roku odchodzą do lamusa. 😉 Ta lista ma Cię pobudzić do działania, to taki wstęp do dalszego planowania. Chciałabym, abyś uzupełniając ją bawiła się tym, to ma być przyjemność, pobudzanie wyobraźni i miłe myślenie o kolejnym roku 🙂 Wynotuj wszystko co Ci przyjdzie do głowy, od wielkich zmian jak zmiana pracy, nowy biznes, założenie rodziny, po drobne rzeczy, które chcesz osiągnąć w 2019 roku np. przeczytanie konkretnej książki, upieczenie sernika z rosą, czy zjedzenie przegrzebków itp. W tej liście nie ma żadnych ograniczeń!

Wyznacz konkretne cele

Masz listę? Świetnie! Jesteś po wstępnej rozgrzewce, a teraz czas, na spojrzenie na konkretne cele. Listę odkładasz na bok, będzie ona Twoją inspiracją, natomiast teraz czas na konkrety.

Przy tym zadaniu lubię działać z mapami celów.  Nie znajdziesz ich w plannerze, bo potrzebują sporo miejsca na notatki, dlatego najlepsze są kartki A3. Na dużych kartkach na środku zapisuję sferę mojego życia, którą biorę pod lupę np. ŻYCIE PRYWATNE na jednej kartce, na drugiej BIZNES. I zaczynam się zastanawiać nad tym co chce osiągnąć w przyszłym roku w danej dziedzinie. Tu szaleje, bo notuję wszystko co mi przychodzi do głowy, rysuje dymki, odnogi, punktuję coś, co mi od razu wpada jako pomysł. Następnie patrzę na te kartki z perspektywy. Zastanawiam się, które cele są realne, które mnie nie zaskoczą, które są osiągalne. Tutaj trzeba pamiętać o zachowaniu równowagi, aby wyznaczyć sobie cele wymagające wysiłku, ale realne i też nie takie turbo małe, które z automatu zostaną zrealizowane nawet bez większego naszego udziału.

Planner celu

Masz mapę celów? Super! Było tak strasznie? Chyba nie. Nie ma skomplikowanego excela, Ty możesz siedzieć na podłodze i kreatywnie dać upust swoim myślom, które kłębią się w głowie od jakiegoś czasu. Ok, masz zwizualizowane cele, wiesz co chciałabyś osiągnąć w 2019 roku, teraz czas na konkretny plan 🙂 W Minimalife plannerze (w datowanym i niedatowanym) znajdziesz Plannery celu. To gotowe plannery, które pomogą Ci przenieść cel z mapy myśli do plannera. Planner zawiera miejsce na wpisanie CELU, określenie daty realizacji, konkretnych kroków do celu i ich harmonogramów. Możesz część rzeczy określić z góry, a inne uzupełniać w trakcie realizacji celu. W ten sposób tworzy się konkretny projekt, który będzie bazą wyjściową do realizacji powziętych założeń.

Umiejscawianie w czasie

Jak widzisz, w tej metodzie planowania przesuwamy się od ogółu do szczegółu. Najpierw totalnie luźne myślenie o planach, a następnie konkretne określanie celów, kroków, harmonogramów. Przypuśćmy, że masz już kilka najważniejszych celów wyznaczonych, więc wiesz co będzie zajmować Twój umysł w przyszłym roku i co dalej? Czas na konkretny kalendarz wydarzeń. Tu niewątpliwie przyda się kalendarz lub planner, który sama uzupełnisz ważnymi datami.

Na początku skup się na najbliższych 12 miesiącach, pewne sprawy możesz przyporządkować już w danym miesiącu np. marzec – wydanie ebooka, sierpień – wakacje, wrzesień – powrót dzieci do szkoły. Następnie przyjrzyj się planom kwartalnym, dzięki czemu łatwiej będzie Ci więcej osiągnąć. O tym dlaczego planowanie kwartalne jest warte zachodu pisałam jakiś czas temu na blogu (Planowanie kwartalne – 5 kroków do realizacji celów). Po kwartale zawężasz się do najbliższego miesiąca, tygodnia i dnia. Oczywiście szczegółowe plany będziesz robić na bieżąco, więc nie martw się, że przygniecie Cie ilość spraw do ogarnięcia na początku planowania. Teraz masz jedynie wyznaczyć sobie strategie. Czy to w życiu prywatnym, czy biznesowym.

O wiele łatwiej się działa kiedy masz plan. Coś, co początkowo mogło Cię przerastać, często okazuję się niezwykle pomocne. Dlatego porzuć lęk przed słowem STRATEGIA i PLAN, bo jestem pewna, że sobie spokojnie poradzisz. Przed Tobą kilka wolnych dni, to idealny czas na planowanie. Jesteś wtedy zrelaksowana, nigdzie się nie spieszysz, więc z łatwością zaczniesz kreatywnie planować. I pamiętaj, że nie wszystkie plany powstają w ciągu jednego dnia! To od Ciebie zależy ile kroków wykonasz. Możesz dzielić sobie planowanie tak, aby nadal sprawiało Ci radość. Jestem pewna, że 2019 okaże się dla Ciebie rokiem zmian i konsekwentnej realizacji zaplanowanych celów 🙂

Nat.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualnie nie ma tego produktu