Planowanie kwartalne w praktyce

Z realizacją celów bywa różnie. Czasem podpalamy się i z energią zaczynamy je realizować, jednak początkowy zapał może szybko spaść. Wraz ze spadkiem zapału, chęć do realizacji planu kurczy się momentalnie. Jak temu zaradzić?

Planuj kwartalnie

Nie daj się przygnieść celowi. Czasem ten, może wydawać się tak duży, że perspektywa jego realizacji przez najbliższy rok, miesiące może przygniatać. Dlatego z pomocą przychodzi planowanie kwartalne, które zdecydowanie ułatwia zmierzenie się z celem. Jak to działa?

Już jakiś czas temu pisałam o tym jak ważne jest planowanie kwartalne i dlaczego warto to robić (PLANOWANIE KWARTALNE – 5 powodów, dla których warto podzielić rok na cztery). W dzisiejszym artykule zakładam, że masz już jasno określony cel, wiesz co chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Czas przekuć teorię na praktykę!

Rozpisz plan uwzględniając wszystko co wiesz

W planowaniu najważniejsze jest rozmyślanie. Jednak zaraz po nim przelewanie myśli na papier, układanie ich w logiczną całość, dlatego nie obejdzie się bez plannera lub przynajmniej kartki papieru. Ja korzystam z plannera datowanego MINIMALIFE w wersji dziennej, ale wersja tygodniowa, niedatowana, super sięsprawdza.

Wyznacz cel

To najważniejsza istota planowania. Musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć i dlaczego. W MINIMALIFE plannerze (wszystkie plannery znajdziesz klikając TUTAJ) odnajdziesz gotowy Planner celu, który ułatwia przyjrzenie się najważniejszemu. Będziesz w stanie określić CEL, datę jego realizacji, kroki do celu oraz wstępne harmonogramy.

Planuj siatkę kwartalną

Przyporządkuj do planu terminy uwzględniając najbliższe trzy miesiące. To idealne rozłożenie dużego celu na konkretne bloki czasowe. Trzy miesiące pozwolą szerzej spojrzeć na harmonogram, ale również są idealnym czasem do analizy późniejszych efektów. Dzięki patrzeniu na trzy miesiące widzisz więcej i tym samym więcej jesteś w stanie przewidzieć. Możesz od razu dopasować pewne plany, zmienić ich kolejność, rozłożyć po równo na poszczególne miesiące itp. Możesz początkowo pisać ołówkiem, aby później utrwalić już finalne harmonogramy lub użyć wymazywalnych długopisów, aby odpowiednio i estetycznie dopracować plan.

Rozpisz szczegóły na planie najbliższego miesiąca

Jak uchwycisz ramowy plan w spojrzeniu kwartalnym, to o wiele łatwiej będzie Ci przejść do planowania bardziej szczegółowego w ujęciu miesięcznym. To wszystko zgodnie ze znaną metodą – od ogółu do szczegółu. Od planu ramowego, do konkretnych harmonogramów. Bardzo lubię to ujęcie miesięczne, bo pozwala mi ocenić co konkretnie mam w planie na ten miesiąc. Wpisuję tutaj wyjazdy, spotkania i ważne daty, które mogą wpłynąć na planowanie dzienne.

Skup się na konkretnych dniach

To właśnie w ujęciu planowania konkretnego dnia zaczyna się prawdziwe życie, czyli codzienne planowanie. Z pomocą przychodzi gotowy plan dnia w plannerach dziennych MINIMALIFE. W układzie dziennym jest podział na Plan dnia – ujęcie godzinowe dnia od 6 do 22, Priorytety – najważniejsze sprawy na dany dzień, na których skupiam się w pierwszej kolejności oraz Zadania, czyli wszystkie sprawy, które powinnam tego dnia wykonać, a nie mają przypisanej konkretnej godziny.

Plan dnia zachęca mnie to planowania godzinowego, czasem w blokach czasowych, które mogę sobie swobodnie zaznaczyć na plannerze. Zaznaczam co, ile zajmie mi czasu, jakie mam zaplanowanie spotkania, zadania, które wymagają konkretnej godziny itp. Układ plannera zdecydowanie ułatwia planowanie, bo nie muszę tracić czasu na rysowanie wszystkiego w bullecie, czy notowanie na luźnych kartkach. Wszystko mam w jednym miejscu, dzięki czemu łatwiej mi wrócić do zapisków.

Dokonaj analizy realizacji planu po każdym kwartale. Po każdy kwartale warto zobaczyć, co udało się zrealizować. Odpowiedz sobie na pytania:

  • czy plan na ten czas został wykonany?
  • czy jestem bliżej celu, a może już go zrealizowałam?

Takie dzielenie roku na cztery pomaga spojrzeć nawet na skomplikowany plan jak na projekt. Projekt, który wymaga podziału na mniejsze, aby nie przytłoczył i był łatwiejszy w realizacji. Wypróbujesz tę metodę?

Zacznij kolejny kwartał z Minimalife – przed nami jeszcze trzy kwartały w roku, więc skorzystaj z wyjątkowej wyprzedaży na planner i przetestuj zawarte w nim narzędzia. Wskakuj do sklepu – KLIKNIJ.

Nat

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualnie nie ma tego produktu