Zaplanuj zanim zaczniesz – jak wytyczać cele i mądrze planować?

Wyzwanie sierpniowe zaplanuj zanim zaczniuesz

„Plany są niczym; planowanie jest wszystkim.” Dwight David Eisenhower

Po ce te wszystkie plany?

Mamy sierpień i w sumie możesz się zastanawiać po co planować? Czy nie można reszty wakacji spędzić na spokojnie bez planowania? Można! Pewnie, że można, ale jak tylko nakreślisz sobie jakikolwiek plan (choćby ramowy), to zdecydowanie łatwiej osiągać cele. Nawet jeśli Twoim celem jest nicnierobienie w wakacje, to ten fakt warto również uwzględnić w prostym planie. Czasami plan kojarzy się ze skomplikowanymi tabelami rozpisywanymi w excelu, które się przeliczają, sumują i od których po prostu boli głowa. Ale zapomnij o takim planowaniu, jeśli to nie Twoja bajka! W sierpniu czas na efektywne planowanie, tak aby od września ruszyć z kopyta i mieć poczucie, że robi się coś mega i że po prostu osiąga się cele i realizuje marzenia. Jesteś na to gotowa?

Plan a planowanie

Można mieć plan, inaczej mówiąc CEL, ale co z tego, jeśli nie wiemy jak go osiągnąć, jakich narzędzi użyć, aby się do niego przybliżyć. Zgodnie z sierpniowym cytatem plan bez planowania jest niczym!

Ostatnio zainspirowałam się serialem La casa de papel (Dom z papieru – dostępny na Netflixie), gdzie kilkoro nieznajomych sobie osób pod wodzą jednego, zwanego Profesorem, planuje napad na mennicę hiszpańską. Serial zaskakuje akcją i przemyślanym nie jednym planem, ale mnóstwem planów awaryjnych! Oglądając go pomyślałam, że w życiu gdy wyznaczamy sobie cel, to zazwyczaj planowanie obmyślamy pod kątem pozytywnym. Rzadko zastanawiamy się nad planem B/C. Czasami nie chcemy nawet myśleć o tym, że plan mógłby się nie powieść. I w zasadzie jestem za tym, aby przyjmować od razu założenie, że plan się powiedzie. W świecie idealnym każdy z nas miałby kilka planów, gdzie jak jeden się nie powiedzie, to wkracza opcja B, C itd. Tylko nie każdy z nas ma taki zmysł do planowania wielu scenariuszy, przewidywania sytuacji, jak Profesor z serialu. Załóżmy, że na potrzeby życiowego planowania wystarczy jeden plan i w sytuacjach ryzykownych – plan awaryjny.

Planowanie na komputerze i planerze

Co daje planowanie?

Planowanie poza wytyczeniem sobie celu i konkretnych kroków do niego, to plan umiejscowiony w czasie, z analizą ewentualnych kosztów, wysiłków itp. Planowanie pozwala na przejęcie inicjatywy nad swoim życiem. Nie stawiasz wtedy na przypadek, nie bierzesz tego co się przytrafi, tylko to Ty jesteś kreatorką tego, co Cię spotyka. Przynajmniej w takiej mierze, jaka zależy od Ciebie. Wiadomo, że jest mnóstwo czynników zewnętrznych, które mają wpływ na nasze działania, ale planowanie pozwala na zainicjowanie zmian.

Inicjowanie zmian pomaga Ci w byciu aktywną. Dzięki planowaniu z wyprzedzeniem masz większe szanse na efektywne działanie, co pomaga podejmować odpowiednie kroki nawet w trudnych sytuacjach. Planując jesteś gotowa na wiele wyzwań i mniej sytuacji może Cię zaskoczyć, w końcu już jakiś scenariusz przewidziałaś.

Dodatkowo planowanie ułatwia wyznaczanie priorytetów, a to oznacza, że nie musisz się martwić setką rzeczy do zrobienia, bo wiesz, co jest najważniejsze. Gdy ustawisz sobie priorytety będziesz wiedziała, czemu musisz dać pierwszeństwo. Przy takim ustaleniu ważności spraw, łatwiej będzie Ci zrezygnować ze spraw mało ważnych, bo przed oczami będziesz miała cel. To idealne założenie, które dodaje odwagi, bo jak odhaczysz priorytety, możesz wziąć się za kolejne sprawy, jednak masz też możliwość z pewnych rzeczy zrezygnować, oddelegować je lub po prostu wykonać inaczej.

Dzięki planowaniu jesteś w stanie przyjrzeć się miejscu, w którym aktualnie jesteś i zastanowić się nad tym dokąd zmierzasz. Planowanie sprzyja rozwojowi, więc bez niego rozwój jest dziełem przypadku. Pomyśl o planowaniu jak o mapie, która prowadzi do celu – wyznaczasz sobie START i METĘ w postaci realizacji zamierzonego planu. Cała reszta tj. droga do celu, to kreowanie mapy, która Cię do niego zaprowadzi. To nie musi być skomplikowana mapa, wręcz przeciwnie – czasami prosty plan ramowy ułatwia osiągnięcie celu. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania wyznaczonych zadań.

Unikniesz rozczarowań, gdy nakreślisz choćby prosty plan. Czasem zdarza się, że jak spojrzysz wstecz, to dany rok nie poszedł tak jak się tego spodziewałaś. Pewne sprawy potoczyły się jak się potoczyły, ale nie było to spełnienie Twoich marzeń. Jednak oceniasz to dopiero w perspektywie czasu, a wcześniej nie zastanawiałaś się nad marzeniami, nie wizualizowałaś w żaden sposób celu. Planowanie pozwala uniknąć takie dezorientacji i zniechęcenia, bo wiesz, że masz pewną miarę kontroli nad życiem i że niektóre decyzje są zależne tylko i wyłącznie od Ciebie.

Planując z wyprzedzeniem planujemy sukces, a sukces wymaga celebrowania i odpowiedniego nagrodzenia się. Tak, to najprzyjemniejsza część! Widzisz zmiany, które udało się dokonać, obserwujesz drogę do celu i masz świadomość tego, że wszystko się udało. To czas, aby docenić siebie za wysiłki i odpowiednio nagrodzić. Każda z Was na pewno znajdzie na to swój sposób 😉

Jak zacząć planować?

Złe planowanie jest gorsze niż brak planowania – słyszałaś to kiedyś? Można namieszać sobie źle podchodząc do tematu planowania i np. przeplanować wszystko albo zacząć od końca zamiast od początku.

Planowanie w pewnych dziedzinach naszego życia wymaga czegoś więcej niż ustalenia mety. Czasami niezbędna jest analizy przyczyn aktualnego stanu rzeczy. Boisz się, że to może być zbyt skomplikowane? Wcale takie nie jest. Czasami, może zbyt obszernie wygląda, w praktyce idzie zdecydowanie lepiej i intuicyjnie. Najważniejsze, że chcesz zacząć planować i coś zmieniać. Skorzystaj z okazji jaką obecnie stworzyłam i czytaj dalej.

Planowanie budżetu

Zaplanuj zanim zaczniesz

Pod powyższym hasłem organizujemy wyzwanie na Facebooku, podczas którego będziesz mogła dokonać analizy kilku dziedzin życiowych i dokonać w nich niezbędnych zmian. Po analizie łatwiej będzie Ci wyznaczyć sobie cele, a później konkretne harmonogramy. Jestem pewna, że w ten sposób od września rozpoczniesz nowy etap. I chociaż zmiany nie dzieją się samoistnie, to na pewno o wiele łatwiej będzie Ci o nie zabiegać. Nie będziesz musiała dostosowywać się do zmian, które same się przytrafią – nad wieloma będziesz mogła mieć kontrolę, a nawet wpływ.

Dlatego poświęć chwilę czasu każdego dnia i wpadaj na wyzwanie. Zaplanujesz zanim zaczniesz, dzięki czemu łatwiej będziesz mogła osiągnąć wymarzone efekty.

CHCE DOŁĄCZYĆ –> Minimalife wyzwanie

A na koniec wrzucam dla Was do pobrania tapetę sierpniową (POBIERZ). Witamy złote łany zbóż i pięknie iskrzące się sierpniowe słońce i oczywiście garść motywacji!

Dajcie znać czy zależy Wam na zaplanowaniu swojego życia i realizacji marzeń?

Dołączysz do wyzwania?

Tapeta z kalendarzem na sierpień 2018

 

 

 

1 thought on “Zaplanuj zanim zaczniesz – jak wytyczać cele i mądrze planować?”

  1. Pingback: Własna działalność? Sprawdź plusy i minusy! - Minimalife

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualnie nie ma tego produktu