Realizacja celu w zgodzie z wartościami pozwala osiągnąć sukces

Wartość a cel

Główny powód, dla którego stawiamy sobie cele jest taki, że nie chcemy egzystować, dryfować bez celu po oceanie życia. Każdy z nas chce czuć się kapitanem swojego statku, ale czy sam cel wystarczy? Co z wartościami?

Czy cel sam w sobie może zapewnić powodzenie?

Chyba wszyscy znamy powiedzenie „Nowy rok, nowa/ nowy ja”. Każdego roku spora część osób wita go z listą celów do osiągnięcia. Spisujemy zarówno swoje, jak i czyjeś pomysły na marzenia. Czasem dłużej się nad nimi zastanawiamy, innym razem krócej. Wpisujemy na niekończące się listy postanowień – schudnę x kg, a po kilku tygodniach odpuszczamy.

Zawiedzeni tym, że się nie udaję, wpadamy w marazm i niechęć do jakiegokolwiek planowania. Czujemy się sfrustrowani i karcimy niepochlebnie mówiąc o sobie w myślach. Jest jednak pewien sposób, aby nie rezygnować tak łatwo.

NOWOŚĆ Plannery na biurko z perforacjami. Biuwary do notowania i planowania.

Jak połączyć cel z wartością?

Myślenie w kategoriach samego celu jest bardzo ograniczającym narzędziem, które hamuje rozwój, bo zamyka nas w pewnych ramach. Wskazuje nam rezultat pewnych czynności, a nie te czynności, dzięki którym owy rezultat osiągamy.

Czasem może się okazać, że cel, który obraliśmy nie jest zgodny z naszymi wartościami, z tym co dla nas w życiu ważne, co jest naszą wewnętrzną motywacją, dlatego warto w planowaniu uwzględnić odniesienie celu do wartości.

Jeśli cele łączą się z wartościami, to łatwiej osiągnąć sukces. na obrazku kilka wazoników z kwiatami obrazujących różne cele i wartości.
Możesz mieć różne cele tak jak różne mogą być wazoniki, ale uzupełnienie ich o wartości stworzy wyjątkową kompozycje.

Myślenie w kategoriach wartości sprawia, że nie narzucamy sobie ograniczeń. Wartość nie znika, nie skreślasz jej, bo jej nie osiągnąłeś. Żyjesz nią, przejawia się w każdej czynności, którą wykonujesz, aby osiągnąć cel. Jest częścią Ciebie. 

Wartość jest jak kompas, niezależnie od tego gdzie staniesz i w jakiej sytuacji się znajdujesz – wskaże Ci drogę do celu. To elastyczne narzędzie na miarę naszych czasów! Skupia się bardziej na drodze, niż stricte na celu. Czasem idziemy zupełnie inną drogą niż zamierzaliśmy i często okazuje się, że była ona znacznie ciekawsza i lepsza niż mogliśmy to sobie wyobrazić. Stawiając na swoje wartości, stawiamy na siebie. To nie jest coś co możemy skopiować od kogoś, to musi być nasze tylko wtedy będziemy wiedzieli, że to jest właśnie to co z nami rezonuje. 

Łatwo jest skreślić cel zgubienie x kg w 2021 roku, ale trudniej skreślić jest wartość  – zdrowie -chcę być zdrowym człowiekiem, wolnym od chorób. 

Przyjrzyj się swoim wartościom

Wartości możemy wynieść poprzez praktykę i tak należy je poznawać. Sprawdzać, czy coś sprawia nam przyjemność, nie powoduję wyrzutów sumienia. Spisuj swoje wartości. Dopisuj je, weryfikuj i nie zapominaj do nich wracać. To takie osobiste kompasy w trudnych sytuacjach, które mogą wskazać odpowiednią drogę.  

Aby łatwiej było je wyznaczyć w MINIMALIFE plannerze została uwzględniona strona, na której możesz wybrać swoje wartości z wymienionych, możesz je uporządkować według ważności i wracać do nich, kiedy tylko masz do wyznaczenia nowy cel, nową decyzję do podjęcia. 

Przykłady wartości:

 • Akceptacja
 • Komfort
 • Rozwój osobisty
 • Zaufanie
 • Zdrowie
 • Bezpieczeństwo
 • Pasja
 • Kreatywność
 • Motywacja
 • Wiara
 • Wsparcie
 • Wygoda
 • Radość
 • Rodzina
 • Przygoda itp.

Oczywiście to tylko kilka z nich. Możesz tworzyć swoje listy i wprowadzać je do swojego życia.

Postępowanie w zgodzie z wartościami pomoże Ci osiągnąć jeszcze więcej satysfakcji ze zdobytego celu. Działać zgodnie ze sobą i czerpać satysfakcję z realizacji zadań.


Współautorką wpisu jest mgr Oktawia Halemba.

Psycholog specjalizujący się w terapii zaburzeń odżywiania, zaburzeń lękowych oraz zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży. Oktawia w wolnym czasie tworzy ceramikę użytkową i podróżuje po świecie.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualnie nie ma tego produktu