Multitasking – czy to w ogóle możliwe?

Wielozadaniowość w praktyce

Multitasking, inaczej wielozadaniowość, to jeden z coraz częstszych wymagań stawianych przy poszukiwaniu pracy. Pracodawcy wymagają prowadzenia kilku projektów jednocześnie, przy zachowaniu wysokiej jakości obsługi i ograniczeniu, a nawet wyeliminowaniu pomyłek. I o ile nasze umysły (zwłaszcza ludzi młodych, wychowanych razem z nowoczesną technologią) często potrafią działać tak, żeby robić kilka rzeczy jednocześnie, to czy rzeczywiście mutlitasking równa się efektywność? Sprawdźmy to!

Ślepota z nieuwagi

To ciekawe określenie często jest używane w odniesieniu do prowadzenia samochodu przy jednoczesnym rozmawianiu przez telefon. Nie chodzi tu o trzymanie telefonu w ręku, które w oczywisty sposób może przyczynić się do wypadku przez zajęte ręce. W grę wchodzi rozproszenie samą rozmową. Prowadzenie samochodu przy jednoczesnym prowadzeniu ekscytującej rozmowy może prowadzić do spadku koncentracji. Ten z kolei prowadzi do ślepoty z nieuwagi, a w konsekwencji nawet wypadku. 

Czy zatem wielozadaniowość to złudzenie?

Nasz mózg nie jest w stanie skupić się na kilku rzeczach jednocześnie. Chcąc wykonywać kilka zadań na raz, musisz liczyć się z tym, że za każdym razem mózg przełącza się z jednego zadania na drugie. Wymaga to od niego więcej ilości czasu. Czas wykonania zadania się wydłuża i niestety trzeba liczyć się z błędami.  

Większość z Was zapytana przeze mnie w newsletterze i na Instagramie o to czy multitasking to umiejętność, czy też mit, odpowiedziała, że to umiejętność. Pokazuję to, że świat, w którym żyjemy przyzwyczaja nas do myślenia, że naturalnie potrafimy wykonywać kilka rzeczy na raz. Sama jednak po sobie zauważam, że robię to w sposób selektywny i zdecydowanie powierzchownie. W konsekwencji wcale nie przyczynia się to do jakości wykonania zadania.

Kto na nas wymusza multizadaniowość?

Człowiek robi coraz więcej rzeczy naraz gdy otaczają go nowe technologie. Dlaczego? Boimy się, że coś nam umknie w chaosie informacyjnym, chcemy być na czasie, chcemy orientować się w sytuacjach. Ciekawie skomentowała to pisarka Linda Stone, która zwraca uwagę na to, że człowiek ma non stop wytężoną uwagę, zawsze chce być w centrum wydarzeń, boi się, że cokolwiek może mu umknąć.

I o ile zadania niewymagające uwagi można robić razem, o tyle te wymagające skupienia wymagają już Twojej uwagi w zupełnie innym stopniu. W przeciwnym razie łatwo o rozproszenie, co w konsekwencji sprawi, że żadnego zadania nie wykonasz jak należy. 

Czy bywa tak, że przez ilość zadań masz ogromny mętlik w głowie? Stos myśli do zapamiętania, list do odhaczenia i brak skupienia na zadaniu, do którego aktualnie przystępujesz? Czas posprzątać ten bałagan i go uporządkować. 

Jak sobie radzić?

  • Zapisz co masz do zrobienia

Często podkreślam jak ważne jest ręczne pisanie. Pomaga ono skupić się na jednym zadaniu i choć teoretycznie myślisz o tym co masz zrobić i piszesz, to mózg ma wtedy czas na skupienie. Zapisanie spraw do zrobienia pozwoli Ci wykonać dalsze punkty wspomagające koncentracje na jednym zadaniu. A dodatkowo pisanie w ładnych plannerach czy notesach wspomaga motywację do wykonania zapisanych zadań. Jeśli nie masz jeszcze odpowiedniego narzędzia, to zajrzyj do sklepu MINIMALIFE.

  • Ustal priorytety

Zanim przystąpisz do jakiegoś zadania zastanów się, które z projektów na Twojej liście jest najważniejsze. Dzięki temu wybierzesz zadanie, którego wykonanie od A do Z da Ci satysfakcję, a dodatkowo unikniesz rozproszenia i pomyłek, które mogą się wiązać z rozproszeniem. 

  • Usuń rozpraszacze

Nowoczesne technologie to wspaniały wynalazek, ale potrafią nieźle namieszać i nas rozpraszać, nawet w pozornie prostych zadaniach. Zanim przystąpisz do wykonania jakiegoś ważnego zadania upewnij się, że masz wyciszone aplikacje w telefonie. Zaplanuj sobie, że przez określony czas przewidziany na zadanie lub do momentu wyznaczenia przerwy nie zajrzysz do telefonu. Może to się okazać wyzwaniem, ponieważ żyjemy w czasach, kiedy telefon mamy wręcz przykuty do ręki, dlatego nie działaj po omacku. Przyjrzyj się jak bardzo rozprasza Cię elektronika i eliminuj ją przy wykonywaniu zadań. Zobaczysz o ile szybciej je wykonasz 🙂

  • Wyznacz czas na zadanie

Ustal sobie bloki czasowe na wykonanie konkretnego zadania np. skupienie się przez 25 minut tylko na jednym zadaniu. Pisałam o tym jakiś czas temu w tym artykule: https://www.minimalife.com.pl/co-to-jest-pomodoro-i-czy-moze-byc-skuteczne-w-osiaganiu-celow/ Ba! Nawet na napisanie tego artykułu wyznaczyłam sobie bloki czasowe, które pomogły mi się skoncentrować i zrobić to szybciej 🙂

Ściskam,

Nat

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualnie nie ma tego produktu