Pomodoro – czym jest i czy może być skuteczne w osiąganiu celów?

Pomodoro – co to, po co?

Żyjemy w świecie pełnym rozpraszaczy, codziennie musimy weryfikować, co jest godne naszej uwagi, a co lepiej pominąć. Szum informacyjny, aplikacyjny. Mój telefon ostatnio przelewa się od nadmiaru niezbędnych aplikacji, ale postanowiłam zaryzykować i ściągnąć jeszcze jedną, aby właśnie w 100% skupić się na wykonywanym zadaniu i ograniczać rozpraszacze.

Od kilku dni testuje system pracy POMODORO. Nazwa właściwie kojarzy Ci się z pomidorem, ponieważ powstała z inspiracji minutnikami, które jeszcze nie tak dawno można było spotkać w wielu kuchniach, do odmierzania czasu gotowania jajek. Takie pierwsze analogowe aplikacje 😛 

Jak działa pomodoro?

Klucz polega na tym, że aplikacja odmierza konkretne bloki czasowe. Założeniem pomodoro jest, aby przez 25 minut skupić się tylko i wyłącznie na konkretnym zadaniu.

W praktyce może to wyglądać tak: zaplanowałam wczoraj w MINIMALIFE plannerze, że chce napisać artykuł o pracowaniu z pomodoro, rano sprawdzam listę to do i wybieram to zadanie do wykonania w pierwszej kolejności. Włączam pomodoro, który odmierzy mi czas 25 minut. W tym czasie skupiam się tylko i wyłącznie na pisaniu, nie przeglądam Instagrama, mimo iż wcześniej dodałam post, nie otwieram maili, które aktualnie napływają. Oczywiście wszystkie te komunikaty mogłyby mnie rozpraszać, więc wcześniej wyłączam internet na czas pisania. Po 25 minutach mam gotowy surowy artykuł.

Po tym czasie pomodoro wyznacza mi 5 minut przerwy. Jest to konieczna przerwa, którą mogę przeznaczyć na wstanie od komputera, podejście do okna, wypicie kawy, odpisanie na komentarze na Instagramie. Po tym czasie wracam do kolejnego bloku 25 minutowego, podczas którego poprawiam cały artykuł – dodaje nagłówki, sprawdzam literówki, szyk zdania. Następnie dobieram zdjęcia i wrzucam na stronę wordpressa, a na końcu publikuję post i mogę skorzystać z kolejnej 5 minutowej przerwy. Założeniem pomodoro jest wykonanie czterech takich bloków czasowych po 25 minut, a następnie zrobienie sobie dłuższej przerwy. 

Jak zacząć działać z pomodoro?

  1. Zapisz w plannerze listę zadań do wykonania.
  2. Wybierz jedno z nich.
  3. Włącz pomodoro lub ustaw minutnik w telefonie na odliczanie 25 minut – ważne abyś widziała i kontrolowała to odliczanie.
  4. Skup się tylko i wyłącznie na wybranym zadaniu przez najbliższe 25 minut, nie rozpraszaj się. Jeśli czujesz, że to konieczne, wyłacz internet lub włacz w telefonie tryb samolotowy.
  5. Oznacz zadanie w plannerze jako wykonane i przybij sobie piątkę 🙂 Jeśli projekt jest bardziej skomplikowany, to już spora część za Tobą, kolejną rozwiniesz w następnym pomodoro.
  6. Zrób sobie 5 minut przerwy – odejdź od komputera i nie zajmuj się pracą. To czas kiedy Twój mózg musi się odpocząć.
  7. Ustaw kolejne pomodoro i jeśli to konieczne, pracuj tak przez 4 bloki czasowe po 25 minut. Po tym czasie czas na dłuższą przerwę – możesz zrobić kawę, odetchnąć, zająć się czymś zupełnie innym. 
NOWOŚĆ Plannery na biurko z perforacjami. Biuwary do notowania i planowania.

Czy technika pomodoro jest skuteczna?

Na początku było mi bardzo trudno, bo nie wyłączyłam Internetu, więc moje oczy fruwały do różnych komunikatów. Miałam też problem na skupianiu się na jednym zadaniu. Mój mózg lubi skakać po tematach i robić pięć rzeczy na raz, przez co w rzeczywistości działam mniej efektywnie. Pomodoro pozwala wypracować w sobie nawyk skupiania się na jednej czynności i w rzeczywistości działam o wiele lepiej. Normalnie napisanie artykułu byłoby wplecione w inne zadania, które mam do wykonania danego dnia. To mogło by oznaczać, że go nie skończę, bo inne rzeczy go zdominują. Przy włączonym minutniku (trochę na stresie, żeby się wyrobić w jednym pomodoro) udało się napisać ten artykuł.

Moje wnioski

Polecam każdemu z Was przetestować i przekonać się jak działa ten system. Widzę, że w mojej pracy nie we wszystkich zadań uda się go wdrożyć, ale na pewno będę korzystać z niego w sytuacjach, kiedy wiem, że gra na czas może mnie zmobilizować do efektywniejszego działania. Przerwy początkowo były dla mnie bardzo trudne, ale finalnie pokazały, że mój mózg potrzebuję chwili oddechu, aby działać na najwyższych obrotach. Jest to też bardzo przydane kiedy musisz wycenić czas Twojej pracy. Pomodoro pozwala uczciwie ocenić ile jesteś w stanie zrobić w 25 czy 100 minut. Jeśli jesteś rękodzielnikiem, architektem, fotografem, to łatwiej skupić się na zadaniu nie kradnąc sobie samemu cennego czasu. Masz konkretny blok czasowy i nie ma zmiłuj. 😉

A Ty co myślisz o tej technice? Znałaś ją wcześniej? Masz chęc przetestować? 

A jeśli potrzebujesz narzędzia do zapisania swoich planów, to poznaj najnowszy MINIMALIFE 2024. Połączenie kalendarza z rozwojowym plannerem, który w prosty sposób pozwoli Ci wyznaczać sobie zadania i na różne sposoby je realizować.

2 thoughts on “Pomodoro – czym jest i czy może być skuteczne w osiąganiu celów?”

  1. Powiem szczerze, że to bardzo dobrze wymyślony pomysł z aplikacją Pomodoro.
    Na pewno wypróbuje go przy kolejnym wpisie na mojego bloga. Prawdą jest to, że jest wiele rozpraszaczy a właśnie telefon to jeden z głównych rozpraszaczy!
    Pomocny artykuł, ogólnie strona MINIMALIFE cudna! Na pewno będę tu częstym gościem.

    1. Asia <3 Dziękuję Ci ogromnie, to bardzo miłe :)) Ja sama korzystam z pomodoro w chwilach konieczności maksymalnego skupienia. Nie jeden post na bloga powstał z pomodoro, bo wtedy dużo bardziej efektywnie pracuje 🙂 Zabieram się niebawem za kolejne artykuły, więc zapraszam 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualnie nie ma tego produktu