One Little Word, czyli słowo roku – czym jest i jak je wybrać?

Podsumowania i plany

Zanim przejdę do One Little Word to kilka słów o 2019 roku. To rok, który obfitował w RÓŻNORODNOŚĆ. Myślę, że tak mogę określić, to co mnie spotkało i co sama sobie zgotowałam 😉 Działo się mnóstwo najróżniejszych tematów. W życiu zawodowym i prywatnym wiele rzeczy mnie zaskoczyło. Ale to nie oznacza, że nie warto mieć planu. Dzięki temu, że wyznaczałam sobie cele łatwiej było mi je później weryfikować, analizować, zmieniać kierunek działania, nawet jeśli coś wiązało się z niepowodzeniem. Teraz czas na nowe plany i jestem pełna nadziei wkraczając w 2020 rok w kalendarzem MINIMALIFE.

Na pewno na bieżąco będę Wam zdradzać moje plany zawodowe, które będą miały wpływ na rozwój MINIMALIFE, na nowe produkty, plannery, z którymi coraz więcej Was pracuje i układa swoje plany. Ale żeby pogodzić to wszystko (a przypomnę, że prowadzę jednoosobową działalność i JESZCZE nikogo nie zatrudniam), trzeba uchwycić równowagę, trzeba złapać balans. Jest to niezbędne, aby żadna z ważnych dziedzin życia nie ucierpiała, aby mieć plany pod kontrolą i nie przechylić się w którąś stronę za bardzo, bo z założenia wszelkie skrajności są złe. 

Moje One Little Word

Postanowiłam wybrać swoje One Little Word na 2020 rok. To słowo, wokół którego będą się układać wszystkie inne plany w 2020 roku. Słowo, które ma mi przypominać o moim celu, które pozwoli nie stracić z oczu priorytetów. 

OLW to bardzo ciekawe podejście, które wprowadziła Ali Edwards. Polega ono na wybraniu określenia, ogólnego celu, które będzie przyświecać w kolejnym roku. Nie są to przypadkowe słówka, które akurat są modne, czy nam się spodobają ze względu na dźwięczność. Chodzi o świadomy wybór, który wiąże się z celami planowanymi na kolejny etap naszego życia. Umownie wybiera się rok, w którym dane słowo ma obowiązywać, ale celem jest, aby stało się ono częścią naszego życia, częścią naszej osobowości. To tak jak z nawykami – potrzeba czasu, aby je wypracować, ale często gdy się to uda, zostają z nami na dłużej. Podobnie ma być z OLW – raz wypracowane słowo, ma towarzyszyć nam w kolejnych latach w sposób naturalny.

W tym roku stawiam na wcześniej wspomnianą równowagę i moje słowo to BALANCE. Chce, aby był to rok, w którym będę miała jasno określony czas jaki poświęcam na życie prywatne, na sprawy zawodowe itp. To rok równowagi, a co za tym idzie rok delegowania. Będę starała się jak najbardziej odciążyć się w tych dziedzinach, w których nie jestem ekspertem i nie zamierzam nim być. BALANCE pociągnie za sobą wiele innych decyzji, a przy tym będzie mi przypominał, co tak naprawdę sprawia, że jestem szczęśliwa.

Słowo roku

Jak zastosować słowo roku w praktyce? 

W plannerze MINIMALIFE 2020 możesz znaleźć karty rozwoju osobistego, które pozwalają w heksagonie zaznaczyć ile czasu, sił i środków poświęcasz każdej dziedzinie swojego życia. Do określenia tych dziedzin użyłam heksagonu, który dzieli się na 6 równych części, dzięki czemu łatwiej określić czym jest dla mnie równowaga, jakie dziedziny są dla mnie najważniejsze i w 2020 roku na nich się skupiać. U mnie te strony rozwojowe już zostały wypełnione, a na przestrzeni roku będę do nich wracać lub je dodatkowo uzupełniać.

Jeśli nie masz plannera, możesz sama narysować heksagon i podzielić go na sfery życia, którym chcesz się przyjrzeć np. praca, zdrowie, rodzina, emocje itp. Możesz też po prostu wypisać na kartce te dziedziny, które są dla Ciebie ważne i określić ile chcesz im poświęcić uwagi w kolejnym roku. Jeśli od razu określisz taki przedział czasowy czy zaangażowania, to łatwiej dostrzeżesz brak równowagi, gdy jakaś dziedzina zacznie dominować na przestrzeni roku. W ten sposób będziesz mogła przywrócić w życiu równowagę.

Ale Twoje słowo roku wcale nie musi być związane z moim. Sposobów na wybór własnego OWL jest całe mnóstwo. Możesz zainspirować się poniższą listą i wybrać najbliższe Tobie. Możesz też na spokojnie zastanowić się, co w tym roku ma być najważniejsze i ustalić jedno słowo określające ten cel 🙂

NOWOŚĆ Plannery na biurko z perforacjami. Biuwary do notowania i planowania.

Wasze wybory One Little Word z Instagrama MINIMALIFE

 • rozwój
 • work
 • determinacja
 • konsekwencja
 • delegacja
 • niezależność
 • odwaga
 • balance
 • spokój
 • wytrwałość
 • focus – skupienie na konkretach
 • wolność
 • consequence
 • calm
 • work life balance
 • progress
 • inspire
 • slow
 • love
 • mindful
 • energia
 • believe

Celowo niektóre wymieniam w języku polskim i angielskim, bo wybór formy jakiej użyjesz zależy od Ciebie.

Podejrzewam, że nawet jeśli wybierzesz słowo BALANCE, przyświecające mi, to w Twojej definicji może oznaczać zupełnie co innego niż w mojej. Dlatego to bardzo inspirujące. Każda z nas ma inne wartości, inne cele i priorytety, dlatego jestem ciekawa jakie będzie Twoje One Little Word na 2020 rok? To takie małe wielkie słowo, które może znacząco wpłynąć na Twoje decyzje, które podejmiesz w ciągu roku. 🙂

9 thoughts on “One Little Word, czyli słowo roku – czym jest i jak je wybrać?”

  1. Tez mi się podoba! Bardzo trudno zastosować to w praktyce dzieląc swój czas pomiędzy domem, a własnym biznesem, ale życzę Ci Karolina ogromnie tej równowagi :*

 1. Mój zeszły rok upłynął pod hasłem Balans, nakreśliłam go nawet w haksagonie na Twoim planerze i udało się! 🙂

 2. Moje OLW na rok 2020 to UPÓR . Dlatego, że mimo wszystkiego będę dążyła do celu. Będę podnosiła się po każdym upadku i szła dalej!

  Świetny wpis! I powiem szczerze, że miałam trudność w wyborze jednego, konkretnego słowa 🙂 Dobrze przyjrzałam się znaczeniom kilku słów. Ale ostatecznie i definitywnie słowo UPÓR jest moim OWL w tym roku 🙂

  1. Odważna jesteś, bo upór może mieć różne konotacje, ale na pewno masz na myśli upór w takim śmiałym i zdeterminowanym w dążeniu do celu 🙂 Ale super zrobiłaś, że się im przyjrzałaś, bo to nie jest takie od tak pierwszy słówko, które przychodzi nam na myśl. W takim razie życzę Ci pozytywnego uporu <3

 3. Chyba słowem, którym będę się kierować w tym roku będzie WIARA. Nie mówię tutaj o tej religijnej sferze aczkolwiek o zwykłej wierze w siebie, której tak często mi brak.
  W tamtym roku wiele się u mnie działo i niestety nie zwracałam na to dużej uwagi. Teraz chce wziąć sprawy w swoje ręce i uwierzyć w siebie by osiągnąć sukces bo czeka mnie naprawdę dużo chwil, w których będzie to poddane próbie.

  1. To OWL wymaga na pewno wsparcia innych cech, wiec ciekawy rok przed Tobą. 🙂 Czasami jak mamy dużo obowiązków, to zapominamy o sobie, a w sumie najważniejsze jest zachowanie równowagi. Duuużo sił Ci życzę ;*

 4. Natknełam się na ten wpis szukajac co to jest “One Little Word”, własnie jestem po wyborze swojego na rok 2024 🙂 Nie wiem czy jeszcze ktokolwiek bedzie tu zaglądał, ale mam chęć je tu zostawić.

  Moje słowo to ROZKWIT 🙂

  Pozdrawiam i dzieki za wpis!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualnie nie ma tego produktu