4 praktyczne kroki, by wytrwać w postanowieniach

Wytrwać w postanowieniach

Chociaż wiele osób składa sobie postanowienia noworoczne, to warto pamiętać, że pierwszy stycznia to tylko data. Każdego dnia masz możliwość rozpocząć pracę nad sobą i nowymi nawykami. Czekając z postanowieniami, może się okazać, że nigdy nie zaczniesz (i właśnie w takich sytuacjach „dieta od jutra” staje się naszą codziennością). Co możesz zrobić aby w tym roku osiągnąć swoje cele i marzenia? Jak wytrwać w swoich postanowieniach? Sprawdź kilka prostych kroków, które pomogą Ci przekuć postanowienia na plany.

Jedz małymi łyżkami

Plany typu: „W tym roku będę chodzić na siłownię”, „Przestanę jeść słodycze”, „Nie będę się stresować” brzmią pięknie, ale czy są realistyczne? Na każde wielkie postanowienie składa się wiele mniejszych kroków. Zamiast z góry zakładać 356 dni bez cukru, postanów sobie, że zrobisz wszystko, by wytrwać w tym postanowieniu przez miesiąc. Po tym czasie możesz zweryfikować swój cel, ulepszyć go i znaleźć przeszkody, które stoją na drodze do jego osiągnięcia w perspektywie długoterminowej. Tak więc zamiast jeść życie dużą łyżką, nastaw się na mniejsze kęsy, a łatwiej będzie Ci wytrwać w postanowieniach.

Bądź cierpliwa i konsekwentna

Wyznaczając cele, często chcemy realizować je z efektem natychmiastowym. Jednak na wyrobienie nowego nawyku potrzeba czasu. Ile? W tej dziedzinie często pojawia się liczba 30. Prawdopodobnie tyle dni musimy powtarzać dane zachowanie, aby stało się dla nas nawykiem, czyli czynnością zautomatyzowaną. Dzięki niemu np. kolejne ćwiczenia nie są okupione łzami i tak wielkim trudem, jak na początku. Więcej o wyrabianiu nawyków przeczytasz w artykule Pielęgnowanie nawyków, czyli jak wypracować zwyczaj w 30 dni. Zdrowy upór zdecydowanie pomaga wytrwać w postanowieniach.

NOWOŚĆ Plannery na biurko z perforacjami. Biuwary do notowania i planowania.

Nie oczekuj od siebie perfekcji

Pozwól sobie na bycie amatorem. Daj sobie prawo do nieznajomości danego tematu, pytaj, nie ukrywaj, że brakuje Ci wiedzy, czy doświadczenia. Masz prawo do błędów! W ten sposób nie wywierasz na sobie niepotrzebnej presji, dzięki czemu nie zniechęcisz się tak szybko przy pierwszym niepowodzeniu. Ba! Możesz nawet postanowić sobie, że bycie amatorem jest zamierzonym krokiem na drodze do osiągnięcia sukcesu. W ten sposób nauczysz się zdecydowanie więcej! Według pewnych badań aż 71% osób, które dotrzymały swoich postanowień, doznały porażki, ale przekuły ją w siły do dalszych starań.

Zwiększ swoje szanse

To udowodnione, że postanowienie, które powtarzamy sobie wyłącznie w myślach, ma najmniejsze szanse na powodzenie. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo jego osiągnięcia, zapisz je, powiedz głośno, a najlepiej jedno i drugie. W ten sposób dodasz sobie kolejny czynnik motywujący, by wytrwać w postanowieniach.

Cele warto zapisywać w miejscu, do którego mamy stały dostęp. Jeżeli piszesz na luźnych kartkach, po kilku miesiącach mogą być one już tylko wspomnieniem. Najlepszym miejscem jest planner lub kalendarz, z którego korzystasz regularnie. Jeżeli jesteś szczęśliwą posiadaczką MINIMALIFE plannera, czy zrobiłaś już użytek z kart rozwojowych?

Jak możesz wykorzystać MINIMALIFE planner, aby wytrwać w swoich celach:

  • Dzięki części Rozwój Osobisty możesz uchwycić balans między pracą, finansami, rodziną, emocjami/duchowością, rozrywką i zdrowiem. Zastanów się nad swoimi dotychczasowymi wartościami i nad tym ile sił i czasu chciałabyś poświęcić im w roku obecnym.
  • Planner poprowadzi Cię za rękę na drodze do realizacji swoich marzeń. Karty „Planner celu” pomagają Ci sprecyzować swoje plany.
  • Z kolei Habit tracker pozwoli Ci monitorować wypracowywanie nawyków. Tu analizujesz swoje postępy. Utrzymuj dobrą passę, ale nie poddawaj się w razie niepowodzenia.

Chcesz zajrzeć do środka MINIMALIFE plannera? Zerknij do przypiętych relacji na Instagramie.

I pamiętaj, nie skupiaj się wyłącznie na celu, ale również na drodze, która Cię do niego prowadzi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualnie nie ma tego produktu