Czy planowanie ma sens w każdym biznesie?
Niektórzy zastanawiają się czy planowanie sprawdzi się w każdej działalności? Czy planner lub notes do bullet journal przyda się w codziennym planowaniu w Twoim biznesie?
Tym wpisem chciałabym otworzyć cykl, który wskaże jak wykorzystać plannery w najróżniejszych branżach tak, aby planowanie ułatwiło codziennie funkcjonowanie i rozwój firmy. Zacznijmy od zarządcy nieruchomości.
Planowanie w pracy zarządcy nieruchomości
Praca zarządcy nieruchomości to rola, która wymaga zaangażowania i umiejętności odpowiedniego rozplanowania zadań, których jest naprawdę sporo. W tym zawodzie bardzo istotna jest jakość wykonywanych usług, ponieważ mamy w rękach czyjeś dobro materialne.
Czym jest zarządzanie nieruchomościami?
Na czym polega zarządzanie nieruchomościami? Mówiąc bardzo ogólnie – na nadzorowaniu stanu technicznego oraz finansowego nieruchomości. To również starania, by stale podnosić jej wartość poprzez ciągłe ulepszanie obiektu. Praca ta nie należy do najłatwiejszych, ponieważ wymaga od zarządcy wszechstronności, a także dysponowania obszerną wiedzą na wielu płaszczyznach. To m.in. takie dziedziny jak: administracja, prawo, księgowość czy wiedza techniczna.
Plan zarządzania nieruchomością
Sporządzenie planów to jedna z podstawowych czynności zarządcy nieruchomości. Plan zarządzania nieruchomością organizuje działania zarządcze, ulepsza przebieg zarządzania, a także pozwala właścicielowi nieruchomości, wspólnocie i zarządcy podejmować efektywne decyzje. Dzięki niemu zarządca może również skutecznie realizować wszystkie założone cele, w tym te długoterminowe. Dobrze przygotowany plan zwiększa także przychody z nieruchomości oraz jest środkiem do osiągania strategicznych celów. Opracowanie planu zarządzania nieruchomością wymaga czasu i dużej umiejętności zarządcy.
Co powinien zawierać plan zarządzania nieruchomością?
Musi być sporządzony według celów stawianych przez właściciela nieruchomości – można więc powiedzieć, że jest on odpowiedzią na potrzeby właściciela. Istotne, by przez działania ujęte w planie zmierzać do doskonalenia potencjału nieruchomości.
Treść planu zarządzania nieruchomością
- Wprowadzenie – powinno zawierać cele właściciela nieruchomości oraz cele opracowania planu, określenie zakresu realizacji planu, a także rolę, jaką będzie w niej odgrywał zarządca nieruchomości.
- Analiza nieruchomości:
– szczegółowa charakterystyka nieruchomości
– skumulowanie danych nieruchomości łącznie z pełną dokumentacją
– zbadanie dotychczasowego sposobu zarządzania
– podsumowanie odnoszące się do aktualnego stanu nieruchomości
– analiza różnokierunkowych możliwości działania, a także ocena i rekomendacja wyłonionych opcji. - Badanie rynku – zbadanie rejonu, w którym znajduje się nieruchomość oraz analiza czynszów konkurencji.
- Analiza wprowadzenia rozwiązań – dotyczy zaprezentowania różnych wariantów działania, które mogą zostać wdrożone w zarządzanie nieruchomością.
- Wdrożenie:
– przedstawienie opcji zarządzania najodpowiedniejszej dla specyfiki konkretnej nieruchomości
– prezentacja planu realizacji mającego na celu wprowadzenie danego wariantu działania
– grafik wykonania działań łącznie z opracowaniem finansowym.
Jak plannery MINIMALIFE pomagają w zarządzaniu nieruchomościami?
Praca zarządcy nieruchomościami wymaga umiejętnego planowania. Doskonale sprawdzą się przy tym produkty MINIMALIFE. W plannerach dedykowanych na dany rok można świetnie rozpisać poszczególne zadania na 365 dni.
Szczególnie ważne jest pilnowanie terminów wykonania przeglądów nieruchomości. Dzięki plannerom datowanym nie przegapisz żadnego z nich.
Można także wykorzystać plannery niedatowane i uzupełniać je o terminy w miarę potrzeb np. z tygodnia na tydzień, ponieważ te bywają elastyczne. A okresowe przeglądy można sobie wypisać na kartach końcowych plannera, aby łatwo do nich sięgać.
Bardzo przydatne dla zarządcy nieruchomości mogą się okazać również bullet plannery. Idealnie sprawdzą się do sporządzania planów zarządzania nieruchomościami. Oprócz standardowych notatek można w nich rozrysowywać poszczególne elementy planu oraz tworzyć dedykowane nieruchomościom tabele. Zdecydowanie ułatwiają to strony w kropeczki, które świetnie zdają egzamin przy tworzeniu rysunków i zapisków. Dzięki takiej formie notatek, plany stają się bardziej czytelne i łatwiejsze do zapamiętania w najważniejszych kwestiach.
Podsumowując, planowanie w pracy zarządcy nieruchomości ma ogromne znaczenie. Bez planu łatwo przegapić istotne terminy, zobowiązania. Plan zapewnia kontrolę nad kwestiami konserwacyjnymi, organizacyjnymi. Zapewnia poczucie stabilności oraz możliwość reakcji w oparciu o strategie, które wcześniej można uwzględnić przy planowaniu.
Nie da się planować bez odpowiednich narzędzi, plannery MINIMALIFE sprawdzają się jako papierowi pomocnicy. Dodatkowo pięknie prezentują się podczas spotkań z Klientami.
_________
Post powstał przy współpracy z marką MAWEN Zarządzanie Nieruchomościami.