Okazuj wdzięczność przyczyniającą się do szczęścia

“Kiedy jesteś wdzięczny znika strach a pojawia się obfitość.” Anthony Robbis

Maj to według mnie jeden z piękniejszych miesięcy w roku. Czas, kiedy wszystko budzi się do życia, zieleń staje się niezwykle soczysta i kojąca dla oczu. Czas, w którym energia sprzyja zmianom, a chęć realizacji nowych wyzwań nabiera tempa. W tym roku wiosna odrobinę się pospieszyła i namiastkę maja mieliśmy już w kwietniu, ale miejmy nadzieję, że dzięki temu zostanie z nami na dłużej 🙂

Okazuj wdzięczność

A teraz weź głęboki oddech i rozejrzyj się. Widzisz tę piękną zieleń? A może dostrzegłeś zachód słońca pełen skrzących się ciepłych kolorów? Być może koi Cię widok ludzi powolnie spacerujących po ulicach w cieplejsze dni? Wyjrzyj za okno, pójdź na spacer. Jestem pewna, że dostrzeżesz mnóstwo rzeczy, które pobudzą cię do wdzięczności.

Wdzięczność jest nam niezwykle potrzebna, bez niej wszystko wydaje się być zależne od nas i tylko od nas. A przecież świat jest pełen wspaniałych rzeczy, które zostały nam podarowane. Po co to wszystko? Jest kilka powodów, dla których warto pielęgnować w sobie uczucie wdzięczności.

 1. Wdzięczność sprzyja odczuwaniu szczęścia
 2. Pobudza do działania i aktywności
 3. Reguluje poziom stresu
 4. Poprawia jakość snu
 5. Wpływa na nasze radzenie sobie z trudnościami – ułatwia reagowanie na negatywne sytuacje
 6. Wzmacnia zdrowie poprzez ograniczenie stresu – pomaga na serce, kondycje psychiczną i system odpornościowy
 7. Pozwala uwolnić się od negatywnych emocji
 8. Ułatwia budowanie pozytywnych relacji w kontaktach z drugimi

Jestem pewna, że to nie wszystkie powody, dla których warto pielęgnować wdzięczność, ale czy to tylko utopijne uczucie? Czy jego siła jest poparta jakimiś badaniami?

Badania nad wdzięcznością a poziom szczęścia

Badacze od wielu lat zajmują się badaniem oddziaływania wdzięczności na nasz poziom odczuwania szczęścia. Pewna para psychologów ze Stanów Zjednoczonych wykonała wiele badań nad wdzięcznością. Dr Robert A. Emmons i dr Michael E. McCullough w jednym z badań poprosili uczestników o zapisywanie kilku zdań w każdym tygodniu. Uczestnicy byli podzieleni na grupy. Jedna z grup miała zapisywać to, za co jest w danym tygodniu wdzięczna. Druga grupa skupiała się na codziennych irytacjach i rzeczach, które wywoływały ich niezadowolenie. Trzecia grupa natomiast zapisywała sytuacje, które wywierały na nie wpływ, bez względu na ich wydźwięk – czy to pozytywne, czy negatywne.

Po 10 tygodniach ci, którzy skupili się na wdzięczności, byli bardziej optymistyczni i odczuwali radość ze swojego życia. Co ciekawe, wykonali zdecydowanie więcej różnych zadań, niż osoby skupiające się na negatywnych aspektach tygodnia.

Wdzięczność pomaga nam dostrzegać pozytywne emocje, cieszyć się z tego co nas spotyka, a tym samym poprawiać swoje zdrowie i lepiej radzić sobie z przeciwnościami. Wdzięczność po prostu sprzyja szczęściu. Pozwól sobie na to uczucie i już dziś zastanów się za co Ty jesteś wdzięczny?

Sposoby na okazanie wdzięczności

Wdzięczność pozwala nam rosnąć, dojrzewać emocjonalnie. Doceniać, to co mamy, a nie skupiać się na tym, czego nam brakuje. Jak zatem pielęgnować wdzięczność? Jest kilka sposobów 🙂

 • Zapisz za co jesteś wdzięczny – może to być jedno krótkie zdanie, hasło dotyczące dnia/ tygodnia.
 • Napisz list wdzięczności, w którym okażesz wdzięczność drugiej osobie. Wyraź w nim swoje podziękowania i wdzięczność.
 • Pomyśl o tym za co jesteś wdzięczny i komu. Skup się na pozytywach i doceń to, co inni dla Ciebie robią.
 • Wyrób w sobie nawyk okazywania wdzięczności. Uzupełnij habit tracker o codzienne okazywanie wdzięczności i kontroluj jej okazywanie. Habit tracker do pobrania tutaj. 
 • Medytuj – skupiaj swoją uwagę na chwilach obecnych, na wdzięcznościach dostępnych tu i teraz. Nawet jeśli to ciepło słońca, przyjemna melodia, smak porannej kawy itp.
 • Módl się – pielęgnuj wdzięczność dziękując w modlitwach za przydarzające się pozytywne sytuacje.

Magnoliowe rozmyślania

W zasadzie miałam wpaść tutaj tylko na chwilę, ale jakoś wdzięczność mnie pochłonęła. Chciałam zajrzeć na bloga przed przerwą majówkową, aby podzielić się z Wami przygotowaną tapetą na maj, pełną wdzięczności i subtelności. Maj w tym roku będzie dla mnie nasycony planami zmian, które mam nadzieję, uda się w pełni zrealizować. Już niebawem w Wasze ręce trafi Minimalife planner…

“Pierwsze dziecko” za moment pojawi się na rynku. Lada chwila rusza przedsprzedaż, podczas której będziecie mogli zakupić planner w bardzo atrakcyjnej cenie. Nie mogę się doczekać! Będzie baaaardzo wiosennie. Wnętrze jest pełne arkuszy do planowania, rozwijania swoich celów, planów miesięcznych, tygodniowych i wielu innych. Po dzisiejszym poście zastanawiam się czy nie uzupełnić go o miejsce na okazanie wdzięczności. Co Ty na to?

Ściskam i pędzę na majówkę :*

Ps. Na tapecie, to chyba jednak nie magnolia, ale równie piękne kwiaty 😉

Tapeta na maj z cytatem. Kiedy jesteś wdzięczny znika strach a pojawia się obfitość. Anthony Robbis

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualnie nie ma tego produktu