“Nic nie przychodzi samo, zwłaszcza na początku. Musisz wyruszyć w świat i stworzyć sobie taki system wsparcia, na jakim ci zależy”. Susan Jeffers
Mówi się, ze strach ma wielkie oczy i rzeczywiście często nad wyraz się obawiamy, zadręczamy czarnymi scenariuszami i gnębimy myślą co to będzie. Strach może wybijać nas z rytmu, powodować ból brzucha i ogólnie rzecz ujmując – stres. Mogłoby się wydawać, że to emocja, z którą każdy z nas powinien walczyć i starać się wypleniać już w zarodku.
Jednak strach ma swoje dobre oblicza. Możesz się bać, ale to strach Cię chroni. Jest Twoją ochroną, bo pozwala Ci poznać samego siebie, wyczuć lęki, aby później stawiać im czoła. Możesz się bać, ale jeśli mimo strachu działasz, uczysz się nowych doświadczeń, przełamujesz granice. Można się bać rożnych rzeczy – jedni boją się burzy, ciemności, inni węży (w tym ja!) czy śmierci. Często jednak, aby dojść do celu, zrealizować plan, trzeba pokonać strach. Boimy się poszczególnych etapów na drodze do celu i jeśli wycofamy się przed którymś z nich, to planu weźmie w łeb!
Nie udawaj, że nie ma strachu, ale zacznij z nim współpracować. Pozwól sobie na niego, ale nie pozwól, aby Cię paraliżował czy sprawił, że się poddasz.
Oswoić lęk
Jestem pewna, ze pamiętacie Małego Księcia i jego przygodę z lisem. Najczęściej ta historia jest przyrównywana do przyjaźni i dbania o relacje międzyludzkie. Ale pójdźmy dalej. Lis był dla Małego Księcia czymś nieznanym, przed kim mógł mieć obawy. Chcąc oswoić lisa, Mały Książę pomału się do niego zbliżał zmniejszając dystans. Oswajał go. Lis stawał się bliższy i obawy obu stron znikały. Podobnie jest ze strachem. Początkowo boimy się, bo coś jest nam nieznane, obce. Obawiamy się czy podołamy, czy wykonamy zadanie, z którym wiąże się lęk. A gdyby go oswoić? Nie walczyć z nim, bo to często walka z wiatrakami. Ale oswoić jak małego, rudego liska. Sprawić, że jego obecność nie będzie nam przeszkadzała, a stanie się dla nas motywacją i mobilizującym narzędziem. Oczywiście to nie dzieje się od razu. Mały Książę poświęcił sporo czasu na oswojenie lisa i był przy tym cierpliwy. My też musimy wykazywać się cierpliwością, bo każdy strach może mieć inne podłoże, może wydawać się zupełnie inny. Fundamentem strachu są lęki. Lęki, z którymi jesteśmy w stanie sobie poradzić.
Nasza wyobraźnia lubi tworzyć bogate scenariusze. Kiedy masz podjąć ważną decyzję, masz w głowie kilka wersji wydarzeń. Jedne pozytywne, inne z pewnymi komplikacjami. A gdybyś tak wiedziała, że wszystko się powiedzie, że sprawa potoczy się po Twojej myśli? Bałabyś się? Pomyśl o tym chwile.. Początkowo myślałam, że mimo tego, że wiedziałabyś, że wszystko potoczy się dobrze, to i tak musiałabyś działać wbrew pewnym lękom, musiałabyś pokonywać bariery, słabości. I mimo pozytywnego zakończenia bałabyś się poszczególnych kroków do celu. Ale z drugiej strony, jak wiesz, że poradzisz sobie ze wszystkim, to czy jest się czego bać? Nie! Tu chodzi właśnie o Ciebie. Nie wiesz co może Cię zaskoczyć z czynników zewnętrznych i to może powodować lęk, ale wiesz, ze poradzisz sobie z każdym z nich, bez względu na okoliczności. Dzięki świadomości swojej siły sprawczej można pokonać obawy i działać. Strach uchodzi w cień, bo i tak wiesz, że finalnie sobie poradzisz.
5 prawd o strachu
Strach nie zniknie, jeśli Ty będziesz chciała się rozwijać. Każdy krok w nieznane wiąże się z doświadczaniem lęku. To nieuniknione. Mówienie sobie, ze zacznę działać jak przestanę się bać, oznacza, że nie zaczniesz wcale lub że będzie trwało to bardzo długo. Dlatego działaj pomimo strachu! Uznaj go za coś normalnego!
Prawda 2
Jedynym sposobem na pozbycie się lęku przed zrobieniem czegoś jest wyjście i … zrobienie tego! Jestem pewna, że to uczucie jest Ci znane. Ile razy obawiałaś się czegoś – rozmowy z szefem, zagadania obcokrajowca, wygłoszenia prezentacji itp. Przypomnij sobie co czułaś, gdy już udało Ci się wykonać to zadanie. Niesamowita ulga, prawda? Zmierzenie się z nieznanym bywa stresujące, ale częste stawanie w sytuacjach, które wiążą się z lękiem, mogą pomóc przestać się bać. Sytuacje początkowo nieznane, staną nam się bliskie i pomogą zbudować pewność w działaniu. Kiedy robisz to wystarczająco często, nie będziesz się już bała, przynajmniej w tej konkretnej sytuacji.
Prawda 3
Strach dodaje Ci siły i poprawia Twoją samoocenę – każdy kolejny krok na nowym terytorium pomaga Ci poczuć się silniejszym. I tutaj ma zastosowanie zasada podobna do poprzedniej – zaczniesz być silniejsza, jeśli będziesz działać. Odwrotna zasada zupełnie się nie sprawdzi lub potrwa wieki!
Prawda 4
Nie tylko Ty się boisz wkraczać w nieznane – inni też czują strach! Faktem jest, że nie jesteśmy jedyni, którzy odkrywają coś nowego. Największe gwiazdy czują lęk, motywacyjną tremę przed występami, wielcy biznesmeni boją się wykonywać niektóre ruchy, ryzykować. Ale mimo tego działają i często odnoszą sukcesy!
Prawda 5
Kluczowa prawda, o której często zapominany – strach z realizacji czegokolwiek jest lepszy niż strach wynikający z bezradności i bierności! Często po wykonaniu jakiegoś zadania sami siebie pytamy, dlaczego wcześniej tego nie zrobiłem, dlaczego nie spróbowałem jakiś czas temu. Dzięki podejmowaniu działań stajemy się bardziej świadomi i pewni, że jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkim.
Minimalife <3 zakochana od pierwszego odwiedzenia.
Nie ukrywam, że ja też, a już niebawem fizyczny produkt w ręku 🙂
hmm…lęk, przed czym? Chyba przed utratą kontroli, dobrze mieć rękę na pulsie, choć z drugiej strony element zaskoczenia też jest pozytywny ale pod warunkiem, że za bardzo nie BURZY życiowej koncepcji?
Dlatego boimy się zmian, bo boimy się, że stracimy na moment kontrolę i to nas przeraża. Jednak w rzeczywistości te zaskoczenia bywają baaardzo pozytywne, więc może warto zaryzykować? 🙂