Jak planować duże cele i nie tracić motywacji?

“Ciągłe zorientowanie na działanie wspomaga realizacje pomysłów”.

Scott Belsky

Jak planować duże cele?

Ha! Żeby nie było nudno to tym razem o PLANOWANIU! Jednak nie planowania tego co się zje jutro na obiad, a planowania konkretnych CELÓW, do których potrzebny jest plan i skrzętna realizacja. Planowanie dużych celów, to nie tylko przelanie myśli na papier, ale pewna ich segregacja, wyznaczenie kroków, harmonogramu itp. Wcale to nie musi być takie straszne jak brzmi, ale warto zacząć od samego celu i mu się bliżej przyjrzeć.

WYZNACZAJ KONKRETNE CELE

Oznacza to, że cel powinnaś łatwo scharakteryzować, że wiesz co nim jest. Jest to coś konkretnego, co do czego nie masz wątpliwości. Jak nie potrafisz jasno określić celu, to daj sobie więcej czasu. Jasne i klarowane sformułowanie celu, to początek sukcesu 🙂

STAWIAJ NA ATRAKCYJNOŚĆ

Cel powinien być motywacją samą w sobie. To on ma nas pozytywnie nakręcać, napędzać do działania. Po prostu musi Ci się chcieć zabiegać o realizacje celu, bo z jakiegoś powodu jest dla Ciebie mega atrakcyjny! Gdyby jednak Twój cel Cie nie kręcił, to od razu go zostaw! Osiągnięcie celu jest pewnego rodzaju osiągnięciem sukcesu, więc nie da się obrać za cel, czegoś, czego wcale nie chcemy i co nas nie pociąga. Wiadomo, że sama ścieżka prowadząca do celu może być kręta, okrutnie ciężka i może nie być atrakcyjna, ale sam cel w sobie ma być EXTRA!

DBAJ O MIERZALNOŚĆ CELU

Warto aby Twój cel był też odpowiednio mierzalny, tzn. aby można było stwierdzić kiedy zostanie osiągnięty. Załóżmy, że Twoim celem jest wybudowanie domu i wiesz, że cel zostanie osiągnięty jak postawisz stan surowy. Jasne sprecyzowanie etapu pozwoli Ci w odpowiednim momencie uznać – udało się, cel został zrealizowany!

WYTYCZAJ REALNE CELE

Cel musi być też przede wszystkim osiągalny. Nie warto wystawiać sobie celów, których realizacja nie jest w żaden sposób realna, bo to prowadzi to przytłoczenia i wycofania z realizacji. Wytyczaj sobie cele, które będą dla Ciebie wyzwaniem, ale przy tym będą realne do wypełnienia. Znasz swoje możliwości, umiejętności itp., więc intuicja podpowie Ci jaki cel jest realny. Zachowaj równowagę i wybieraj takie cele, w których realizacje musisz włożyć choć odrobinę wysiłku. Wtedy ich spełnienie przysporzy Ci mnóstwo radości!

UMIEŚĆ PLANY W CZASIE

O wiele łatwiej dążyć do czegoś jak zna się terminy, jak ma się jasno zarysowane bloki czasowe np. skończę studia za 3 lata, w tym roku wyremontuje mieszkanie, w tym miesiącu dostanę premię, w tym tygodniu napiszę post na bloga. Terminy są dla nas mobilizacją i pozwalają ustawić harmonogram zadań, poszczególnych kroków jakie trzeba zrobić, aby cel osiągnąć.

ZAPISZ CELE

Ha! Wiesz już co to za cel? Jesteś przekonana, że chcesz do niego dążyć? Świetnie! Czas na ZAPISANIE CELU. Przelej swoje plany na kartkę papieru, zobaczysz, że to będzie rodzaj zobowiązania przed samą sobą, pewna umowa, do której się zobowiązujesz. Jedna z Was pod ostatnim live na Facebooku (dostępny tutaj) napisała: “Ja sie boje, ze sprecyzowanie, nazwanie i zapisanie celu mnie przytloczy”. To niezwykle ciekawe, że czasami boimy się zobowiązań jakie mogą wyniknąć z określenia celu.  Jeśli jednak zaplanujesz go zgodnie z powyższymi wskazówkami, to jestem pewna, że radość z realizacji planów przerośnie jakiekolwiek obawy i pozwoli Ci być z siebie dumną.

Powyższe rozważania to moja interpretacja znanej koncepcji planowania celów SMART (Simple, Measurable, Achievable, Relevant, Timely defined). Okaż się zatem sprytna i skorzystaj z wskazówek, które zdecydowanie ułatwiają wyznaczanie sobie celów i ich realizacje!

Gdzie zapisywać cele?

Jeśli czujesz, że zwykła kartka nie wystarczy do wyznaczania celów, to skorzystaj z narzędzia, które przygotowałam. Minimalife 2019 pomoże Ci dokonać odpowiedniej analizy i wyznaczyć sobie cele. Sprawdź jakie zajdziesz w nim ułatwienia, które przybliżą Cię do realizacji marzeń!

Zajrzyj do sklepu – Minimalife 2019

Gdy pojawi się spadek motywacyjny

Czasem nawet najlepiej przemyślany cel, może nas znużyć. Jego realizacja może okazać się dla nas zbyt przytłaczająca. Co wtedy? Nie trać od razu nadziei na zrealizowanie planu, tylko raz jeszcze go zanalizuj.

  • Czy cel jest dla mnie nadal atrakcyjny?
  • Jestem gotowa na związane z nim poświęcenia i wysiłki?
  • Jest dla mnie nadal osiągalny?

Czasami problemy w osiągnięciu celu nie leżą w nim samym, ale w naszym podejściu do niego. Zobacz czy nie zatraciłaś równowagi w innych dziedzinach życia. Sprawdź czy:

  • odpowiednio dbasz o siebie pod względem fizycznym?
  • nie zaniedbujesz posiłków?
  • dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość wody, tlenu, ćwiczeń fizycznych?
  • znajdujesz czas na relaks?
  • nagradzasz się za to co już udało się osiągnąć?

Dodaj sobie już dzisiaj motywacji i czerp z tego co już masz. Ja ostatnio ładuję się maksymalnie z pogody, która nas rozpieszcza i napawa optymizmem, ale wiem, że niebawem to źródło energii może się ukryć, dlatego stawiam sobie rozsądne cele, aby nie dopadł mnie spadek motywacji. Jeśli już się pojawi, to spojrzę na siebie z boku, zadbam o fizyczne aspekty i docenię siebie za to, co już udało się zrobić.

To jaki masz cel na najbliższe miesiące? 🙂

 

 

 

1 thoughts on “Jak planować duże cele i nie tracić motywacji?”

  1. Pingback: Planowanie kwartalne - 5 powodów, dla których warto podzielić rok na cztery, sprawdź ile osiągniesz w 90 dni!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualnie nie ma tego produktu