Szczęście – czym jest i jak je osiągnąć? -> kojąca tapeta na kwiecień

“Zawsze robiłam coś, do czego nie byłam w pełni przygotowana. Myślę, że właśnie tak rośniesz.” Marissa Mayer

Szczęście…lubimy ten stan! Stan pewnej miary zadowolenia i radości. Chcielibyśmy by trwał wiecznie! Jest kilka sposobów na to, aby mieć je w posiadaniu na dłużej niż krótką chwilę.

Skup się na emocjach i dopasuj je do lepszego postrzegania świata

Szczęście zależy od postrzegania sytuacji. Spytasz jak to? Jak mam być szczęśliwy kiedy jestem biedny, chory? Tego typu sytuacje mogą zmniejszać horyzont postrzegania szczęścia, ale pewne braki mogą nam też uświadamiać jak wiele jest w naszym zasięgu. Często osoby chore – nawet te ciężko, spytane o to czy są szczęśliwe odpowiadają, że tak. Jak to możliwe? Skupiają się na drobnych przyjemnościach, których doświadczają. Doceniają czynności, które innym mogą wydawać się prozaiczne np. wypicie filiżanki kawy w spokoju, słuchanie śpiewu ptaków kiedy nie ma bólu, napawanie się własnym oddechem kiedy jest chwila przemyśleń. Te osoby często mówią o tzw. przebudzeniu, czyli momencie, w którym uświadomiły sobie jak ważne jest dostrzeganie drobnych sytuacji w życiu, bo można je szybko utracić. To właśnie z nich czerpią przyjemność i zadowolenie, które przyczyniają się do bycia szczęśliwym.

Dlatego doceniaj i okazuj wdzięczność za to, co już masz. Stań na moment i przyjrzyj się sobie z boku. Oceń sytuacje skupiając się na tym co masz, a nie czego jeszcze ci brakuje. Myśl o tym co posiadasz, a nie co mógłbyś mieć. Uzależnianie szczęścia od zmiany warunków często mija się z celem. Ile razy w życiu pomyślałeś: “będę szczęśliwy jak zmienię pracę”, “będę szczęśliwa jak wyjdę za mąż”, “będę szczęśliwa jeśli…”? Czy rzeczywiście? Okazuję się, że jeśli teraz nie potrafisz docenić tego jak wiele masz, jak wiele jesteś w stanie zrobić, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przy zmianie sytuacji, nawet na lepsze, będziesz dążył do niedoścignionego. Zawsze będziesz odczuwał pustkę i gonił za marzeniem bez celebrowania jego spełnienia.

Kiedy pojawiają się trudności i niepowodzenia staraj się koncentrować na tym, na co masz wpływ. Nie skupiaj się na sytuacjach, które są całkowite niezależne od ciebie. Jeśli zaakceptujesz rzeczywistość będziesz mógł skupić się na tym, na co masz wpływ i poszukać sposobów na odnalezienie się w nowej sytuacji. Nie będziesz tracił czasu na pytania – dlaczego ja? Możesz kontrolować swoje reakcje i tym samym, zyskać pewną miarę kontroli nad sytuacjami, na które nie masz wpływu.

Pamiętaj o rozwoju osobistym i zapewnij sobie do niego przestrzeń

Rozwijaj się – rozwijaj swoje umiejętności, szukaj hobby, w których znajdziesz przyjemność. Rób nawet rzeczy, co do których wydaje ci się, że nie jesteś w pełni przygotowany. Nie martw się porażki, po prostu zasmakuj w nowych sytuacjach, znajdź w nich radość, pomimo braku doświadczeń w danej dziedzinie. Nie bądź zbyt krytyczny względem siebie – nie musisz być perfekcjonistą i na każdą sytuację mieć bardzo szczegółowy plan i mnóstwo rozwiązań. Planuj, ale z rozsądkiem, tak aby plany cie nie przerastały. W myśl kwietniowego cytatu działaj, choć może Ci się wydawać, że jeszcze daleka droga do doskonałości i stuprocenowego przygotowania. Dzięki temu możesz ryzykować, rozwijać się i po prostu rosnąć.

Dać rosnąć też szczęściu, które czai się tuż za rogiem… za rogiem twojego postrzegania i wprowadź tych kilka prostych rad w życie:

  1. Skupiaj się na drobnych przyjemnościach
  2. Doceniaj i okazuj wdzięczność za to, co już masz
  3. Koncentruj się na tym, na co masz wpływ
  4. Rozwijaj się
  5. Nie bądź zbyt krytyczny względem siebie

Może macie jeszcze inne sposoby na utrzymanie staniu zadowolenia i bycia szczęśliwym? 🙂 Jestem ogromnie ciekawa!

Plik do pobrania – tapeta z kalendarzem kwiecien png »

tapeta z kalendarzem, tapeta z cytatem

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualnie nie ma tego produktu