Pisanie ekspresywne — jakie korzyści możesz zyskać?

Pisanie ekspresywne — proste narzędzie do codziennego dbania o siebie

Statystyczny człowiek wypowiada dziennie nawet kilkanaście tysięcy słów. W większości służą temu, żeby porozumiewać się z innymi ludźmi. Jednak język służy nie tylko do codziennej komunikacji. Jego ważną, a może nawet najważniejszą funkcją jest opisywanie rzeczywistości. Ubieranie myśli w słowa, pozwala lepiej poznać oraz zrozumieć otaczający świat, innych ludzi i siebie.

Trudne myśli jako źródło stresu

Jeśli nie mówisz o tym, co Cię trapi, utrudniasz, a często wręcz uniemożliwiasz sobie zrozumienie sytuacji, przemyślenie wszystkiego po raz kolejny, „ułożenie” problemu w głowie. Trzymanie trudnych myśli w sobie to bardzo silny stresor. Wpływa na całokształt Twojego funkcjonowania. Ciągłe bycie pod wpływem stresu sprawia, że myśli dotyczące jego źródła, częściej wracają pod postacią natrętnego rozpamiętywania, lęków. Trudniej jest zasnąć, skupić się na codziennych zadaniach, zatroszczyć o siebie i innych. To utrudnia inne aktywności, zajmuje “pamięć operacyjną mózgu”.

Tłumienie tych myśli wymaga mnóstwo energii. Przypomnij sobie, jak zmęczona jesteś, kiedy przez cały dzień udajesz, że wszystko jest w porządku. Kiedy resztkami silnej woli, utrzymujesz na twarzy uśmiech, żeby inni nie zorientowali się, że coś jest nie tak. Jak szybko wtedy wybuchasz w niekontrolowany sposób. Przypomnij sobie uczucie ulgi po tym, kiedy opowiesz komuś o swoim problemie.

NOWOŚĆ Plannery na biurko z perforacjami. Biuwary do notowania i planowania.

Czym jest pisanie ekspresywne?

Jednak nie zawsze chcesz rozmawiać o swoich trudnościach z innymi. Może boisz się ich reakcji? Może nie chcesz, żeby wiedzieli o Twoich problemach? A czasami po prostu nie masz z kim porozmawiać.

Uwierzysz, że wystarczy kartka i długopis, żeby osiągnąć podobny efekt? Swobodne czy ekspresywne pisanie, to technika genialna w swojej prostocie. Polega na spisaniu wszystkich swoich myśli bez oceniania, bez zastanawiania się, czy mają sens logiczny, błędy gramatyczne i interpunkcyjne.

To spisywanie absolutnie wszystkiego. Nawet jeśli wydaje Ci się głupie i bezsensowne, do bólu powtarzalne. Nie ma tu żadnych ściśle określonych zasad. Możesz dowolnie wykorzystywać tę technikę. Pisać codziennie przez określony czas lub tylko wtedy, kiedy potrzebujesz. Na ściśle określony temat albo po prostu pozwolić myślom płynąć. Możesz pisać pełnymi zdaniami, możesz pisać w punktach. Jak tylko chcesz.

Korzyści płynące ze swobodnego pisania

Pisanie ekspresywne pozwala bardzo dobrze uporządkować sobie głowę i na bieżąco pozbywać się z niej niepotrzebnych spraw. Spisanie swoich myśli, opisanie odczuwanych emocji pozwala nadać im realny kształt, obejrzeć je i zrozumieć, skonfrontować z rzeczywistością. Swobodne pisanie łagodzi negatywne skutki stresu, pozwala łatwiej poradzić sobie z emocjami. Ułatwia odkrywanie automatycznych schematów, w jakich się poruszasz i jest pierwszym krokiem do ich zmiany.

Skuteczność pisania najlepiej pokazują wielokrotnie powtarzane badania naukowe: już po kilku sesjach pisania o swoich trudnych doświadczeniach u uczestników nastąpiła poprawa funkcjonowania ich układu odpornościowego. Było to widoczne nawet w parametrach krwi, a efekt ten utrzymywał się jeszcze pół roku po zakończeniu badania! Badani lepiej rozumieli siebie, czuli większą satysfakcję z życia. Może Ty też spróbujesz i sprawdzisz, co dobrego przyniesie Ci pisanie?

Czujesz potrzebę swobodnego pisania w dzienniku, a może chcesz sprawdzić czy to dla Ciebie?

W sklepie MINIMALIFE znajdziesz specjalnie stworzone do tego produkty. Poznaj bullet plannery w kropki czy notesy w linie idealne do codziennego pisania. W sklepie znajdziesz okładki w różnych kolorach i wzorach z wyjątkowym papierem, który pomoże uporządkować myśli. Spraw sobie piękne narzędzie do lepszego poznania siebie i refleksji.

Autorka artykułu Anka Nita

Nazywam się Anka Nita.

Wiem, jak łatwo jest zgubić siebie w codziennym biegu, jak łatwo jest oddać kontrolę nad własnym życiem. Wiem też, jaką satysfakcję przynosi jej odzyskanie. Stworzyłam Strefę Otulenia jako miejsce, które ma inspirować do zadbania o swój dobrostan, do pisania swojej historii własnymi słowami.

Wierzę w siłę słów. Nie w czary. Nie w to, że wystarczy powtarzać magiczne zaklęcia i coś stanie się samo.
Wszelkie zmiany wymagają pracy. Język, jakim opowiadasz o sobie i swoim świecie jest w tym najlepszym wsparciem. Słowa kreują Twoją rzeczywistość, nadają jej znaczenie, nakierowują Twoją uwagę na to, co dla Ciebie ważne.

Otulanie się dobrymi, wspierającymi słowami, to skuteczna, najprostsza i jednocześnie najtrudniejsza zmiana, jaką możesz wprowadzić.

https://strefaotulenia.pl/

https://www.instagram.com/strefa_otulenia/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualnie nie ma tego produktu