Jak planować w obliczu zmieniających się okoliczności?

Wirus, zaburzona rutyna i lęk

Aktualny wirus dotyka nas wszystkich. Jeśli jeszcze nie dosłownie, to wszyscy odczuwamy skutki wprowadzonych obostrzeń, kolejnych ograniczeń. To zrozumiałe, że lubimy mieć kontrolę nad swoim życiem. Daje nam to poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Gdy wiemy czego spodziewać się po najbliższej przyszłości śpimy spokojniej oraz jesteśmy mniej skłonne do zamartwiania się (więcej na ten temat pisałam w artykule Rutyna w planowaniu – twój przyjaciel czy wróg?). Ale co jeśli tego nagle zaczyna brakować?

Jednak te okoliczności wcale nie muszą się wiązać z pandemią. Zobacz ile prawdy jest w stwierdzeniu, że wszystko płynie… Pomyśl na przykład o swoim ciele i o tym, jak z czasem zmienia się chociażby nasza skóra: z delikatnej niemowlęcej, poprzez trądzik wieku nastoletniego, a na złotych zmarszczkach kończąc. Te same prawa tyczą się całego otaczającego nas świata.

Jednakże wiele współczesnych problemów jest kompletnie nieznanych starszym generacjom. Związane są one ze zmianami jakie zaszły w technologii, środowisku, czy relacjach międzyludzkich. Czy wiedziałaś, że Facebook przyczynia się średnio do 20% wszystkich rozwodów? Jeszcze 15 lat temu nie istniał iPad, przeglądarka Google Chrome, Android, czy Uber. Tak więc rzeczywistość zmienia się na naszych oczach. A do tego wszystkiego nieraz musimy stawić czoła poważnej chorobie, zagrożeniu epidemiologicznemu, problemom osobistym lub ekonomicznym.

Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Warto pamiętać chociażby o kilku wskazówkach.

NOWOŚĆ Plannery na biurko z perforacjami. Biuwary do notowania i planowania.

Ochłoń

Ostatnie wydarzenia na świecie (piszę ten artykuł w okresie dobrowolnej kwarantanny związanej z pandemią wirusa COVID-19) to wyraźny dowód na to, że w ułamku sekundy wszystko może stanąć na głowie. Pamiętaj jednak, że silne emocje nie są najlepszym przyjacielem racjonalnego myślenia. Zamiast wpadać w panikę, daj sobie chwilę namysłu. Zasięgnij informacji. Poszukaj rad ekspertów, porozmawiaj z osobą, która jest dla Ciebie autorytetem. Na chłodno, łatwiej ocenisz swoje możliwości oraz zaistniałą sytuację. Dopiero teraz jest właściwy czas na decyzje.

Jeśli czujesz, że natłok informacji np. o wirusie powoduje panikę, postaraj się je ograniczyć do minimum – skupiaj się na statystykach, a nie na opiniach. W tym trudnym okresie nie brakuje wysypu informacji związanych z wirusem, które mogą wzmagać stres i gubić nasz spokój, dlatego nie pozwól wpłynąć plotkom lub niesprawdzonym informacjom na Twój stan emocjonalny. Oficjalnych danych szukaj na stronach urzędowych np. https://www.gov.pl/web/koronawirus.

Wyciągaj wnioski

Nie masz wpływu na docierające do Ciebie informacje, ale masz wpływ na to, co z tymi informacjami zrobisz. Dostosowanie się do zmieniających się okoliczności świadczy o inteligencji. To właśnie zmiany mogą być dla Ciebie bodźcem, by zrobić coś po raz pierwszy w swoim życiu. W ten sposób możesz lepiej poznać siebie, swoje mocne i słabe strony.

Pomyśl również o stwierdzeniu, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Jeżeli Twoja sytuacja diametralnie się zmieniła (na gorsze, a nawet na lepsze!) to czy osoby, które uważałaś za bliskie, są nadal przy Tobie? Jeżeli tak, to świetnie! Mogłaś przekonać się na kim możesz naprawdę polegać. To informacja cenniejsza niż złoto! Martwisz się, że w trakcie separacji związanej z korona wirusem możesz osłabić relacje z bliskimi? Nie zaniedbuj kontaktów, wychodź z inicjatywą. Zaproś przyjaciół na kawę, kolacje.. Spytasz jak to? Zadzwońcie do siebie na video, pośmiejcie się, zagrajcie w grę, jakbyście siedzili obok siebie ramię w ramię,

Bądź elastyczna

Nie wahaj się zmieniać powziętych decyzji, jeśli jest to konieczne. Jeżeli zmieniły się okoliczności, oznacza to, że nasze decyzje również mogą ulec zmianie. To przejaw zdrowego rozsądku. Nie traktuj więc zapisanych planów jak wyroczni, która musi się ziścić. Jeżeli trzeba, kreśl w kalendarzu lub plannerze ile potrzeba.

Może się okazać, że Twoje plany są nadal aktualne – po prostu niektóre z nich trzeba przesunąć w czasie lub zrealizować w trochę inny sposób niż początkowo zakładałaś. Nie bój się tego! Dostrzegaj nowe drogi, stwarzaj je!

Ja planowałam marzec poświęcić na tworzenie projektów nowej kolekcji, na zmiany w MINIMALIFE 2021, więc mam nadzieję, że uda mi się to zrealizować. Gorzej z planami, które są zależne od innych ludzi. Moja agencja miała dostarczyć mnóstwo gadżetów dla firm na eventy, które się nie odbędą. Nie chce załamywać rąk, tylko poświęcę ten czas na planowanie działań, które mogę zrobić jak tylko sytuacja zacznie wracać do normy. Wiem, że jestem w komfortowej sytuacji, bo jednak mogę pracować. Jeśli jednak jesteś na przymusowym zwolnieniu, to rozwiń pasję, na które nie miałaś do tej pory czasu. Naucz się malować, szyć, a może stwórz zupełnie coś nowego.

Ustal plan dnia

Nawet najbardziej niespodziewane okoliczności wymagają pewnej formy planu. Dlatego o ile to możliwe, zastanów się co możesz zrobić dziś. Nie musisz planować długoterminowo, kiedy sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Wyznacz sobie realny plan na tydzień i każdego dnia wytyczaj sobie konkretne cele.

Wiem, co chciałam osiągnąć tym miesiącu, ale muszę zmodyfikować swój plan dnia, bo okoliczności się zmieniły np. przez minimum najbliższe dwa tygodnie będę pracować zdalnie z moim mężem 😛 Spędzimy ze sobą 24H na dobę, więc ta sytuacja wymaga od nas wypracowania nowego planu, harmonogramu dnia itp. Dlatego trochę muszę namieszać w plannerze, ale damy radę 🙂

Wypracuj nowe nawyki

Tak jak pisałam na wstępie lubimy mieć kontrolę nad życiem, czujemy się bezpieczniej gdy nic nas nie zaskakuje, tylko działamy zgodnie z planem. Niestety nowa sytuacja wymusza w nas zrezygnowanie z niektórych nawyków. Np. na czas kwarantanny związanej z wirusem musimy wszyscy zrezygnować z basenu, kawy z przyjaciółmi, chodzenia na fitness, do kosmetyczki. Czas na wypracowanie nowych schematów!

Przede wszystkim dbaj o higienę. Jeśli nie masz jeszcze wypracowanego nawyku mycia rąk, dezynfekcji klamek, wyłączników itp. koniecznie wprowadź to w codzienne aktywności. Do tej pory nie miałaś czasu na poranny koktajl? Może to odpowiedni moment na kreatywne koktajle z tego co masz pod ręką. Potrzebujesz ruchu? Odpal trening na YouTubie lub z płyty. Potrzebujesz motywacji do pracy? Ubieraj się codziennie i szykuj tak, jakbyś wychodziła do biura. Nie bój się tworzyć nowe nawyki. One pomogą Ci przetrwać trudny okres i dopasować się do nowej sytuacji, nie tracąc przy tym poczucia komfortu i bezpieczeństwa.

Walcz ze stresem

Każda zmiana generuje w nas pewną dawkę stresu. Czy wiedziałaś, że chociaż stres rozpoznajemy głową to, to tak naprawdę siedzi on w każdej części naszego ciała? Dowodem na to jest uczucie ściśniętego żołądka, bezsenne noce, trzęsące się dłonie czy bezwiednie wykonywane tiki nerwowe. Musimy więc działać holistycznie. Choć można by napisać, a ten temat całą książkę, podpowiem Ci kilka skutecznych sposobów na relaks: ćwicz regularnie, pozwalaj sobie na chwile off-line, weź kilka głębokich oddechów, włącz swoją ulubioną muzykę, a przede wszystkim pielęgnuj wdzięczność! Choć wiele rzeczy może Cię zaskoczyć, z pewnością każdego dnia dzieje się w Twoim życiu coś pięknego. Zapisz to w swoim planerze. To doskonały sposób, by przekonać się, że bez względu na okoliczności Twoja szklanka zawsze może być do połowy pełna.

I przede wszystkim nie skupiaj się na tym, czego nie możesz. Pomyśl jak wiele jesteś w stanie teraz zrobić. Tylko wyjdź z utartych schematów i postaraj się podejść z otwartą głową do nowej sytuacji. A jak Ty sobie radzisz z planowaniem w obliczu tak niestabilnej rzeczywistości? podzielcie się swoimi sposobami 🙂

Jak planować, w obliczu zmieniających się okoliczności?

  1. Ochłoń
  2. Wyciągaj wnioski
  3. Bądź elastyczna
  4. Ustal plan dnia
  5. Wypracuj nowe nawyki
  6. Zdecyduj co jest dla Cibie najważniejsze i jak możesz realizować swoje cele w nowy sposób.

Ściskam,

Nat

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualnie nie ma tego produktu